Správy zo spoločnosti Zentiva

24. augusta 2023    /    Témy

Pred 500 rokmi lekáreň, dnes výrobca Celaskonu či B-Komplexu. Poznáte príbeh Zentivy?

V uličkách pražskej Malej Strany fungovala lekáreň „U Černého orla“ už v roku 1488. Kým vtedy pomáhala miestnym obyvateľom masťami či liekmi na reumu a plesne, dnes sa zo spoločnosti Zentiva stal jeden z najväčších a najrýchlejšie rastúcich výrobcov generických liekov v Európe, ktorý zabezpečuje dodávku liekov pre viac ako 100 miliónov ľudí.

Lieky z jednej z najstarších apoték v Prahe si na Malostranskom námestí môžete kúpiť ešte aj dnes. Na rohu ulíc Zámecká a Nerudova dodnes stojí a funguje lekáreň U Černého orla. Hoci jej korene siahajú až do 15. storočia, svoj prvý veľký boom zažila v 19. storočí, keď ju kúpila rodina Fragnerových. Chemik a farmaceut Benjamin Fragner tu začal pripravovať liečivá podľa vlastných receptov, ktoré sa veľmi rýchlo stali medzi ľuďmi populárnymi. Príkladom za všetky je známy sirup proti kašľu, ktorý sa vyrába dodnes.

Československý pôvod

Fragnerove liečivé masti a sirupy mali taký veľký úspech, že koncom 20. rokov 19. storočia postavila rodina v okolí Prahy, konkrétne v Dolních Měcholupoch, farmaceutickú továreň. Dodnes slúži ako výrobný závod Zentivy a spoločnosť tu má aj svoje sídlo. V 40-tych rokoch sa ale lekáreň oddelila od továrne v Dolných Měcholupoch a z tej vznikol národný podnik Léčiva – najväčšia farmaceutická továreň v povojnovom Československu.

Zentiva má ale korene aj na Slovensku. Tu bola v tom období  podobne významným národným podnikom hlohovecká Slovakofarma. Tá sa začala budovať už v roku 1942 (vtedy pod názvom Slovenské alkaloidy) a dlho bola známa najmä výrobou morfínu a jeho derivátov z makovíc. Koncom 40-tych rokov závod značne vzrástol, modernizoval sa a postupne začal vyrábať rôzne druhy liekov, ktoré vo svojej domácej lekárničke mal takmer každý.

„Zázračný“ krém

Po roku 1950 sa v Slovakofarme začala vyrábať legenda medzi krémami a kozmetická stálica od dôb našich babičiek – Indulona1. Jej názov odvodili od slova industrializácia, ktorá bola v tom období hlavným politickým programom.

Indulona sa počas socializmu „fasovala“ vo všetkých veľkých výrobných podnikoch ako prostriedok ochrany rúk pri práci. Ľudia ju však v domácnostiach používali oveľa „tvorivejšie“ – ošetrovali ňou rôzne predmety, nábytok či topánky. Dokonca sa v tom období tvrdilo, že v prípade núdze je možné ju natrieť na chlieb a jesť.

Dnes už Indulona nepatrí do portfólia Zentivy.

Vznik značky Zentiva

V roku 2003 sa česká spoločnosť Léčiva spojila so Slovakofarmou a vznikla nová firma Zentiva. Nakoľko firma chcela expandovať aj do zahraničia, vedenie firmy hľadalo názov, ktorý si každý ľahko zapamätá, jednoducho sa vyslovuje a nič neznamená. Názov Léčiva by v zahraničí nefungoval, nikto mu totiž nerozumel.

„Bolo to pre nás vtedy prekvapenie, keďže všetci očakávali, že sa názov vytvorí zlúčením Léčivy a Slovakofarmy, teda spojením niektorých ich písmen či hlások. Nakoniec to ale bolo dobré rozhodnutie, vzniklo aspoň niečo neutrálne – ani české ani slovenské,“ spomína si na vznik Zentivy Sylvia Škubová, Key Account Manager, ktorá pre spoločnosť pracuje vyše 20 rokov.

Podľa bývalej riaditeľky výroby Ľubice Herdovej bolo obdobie zrodu Zentivy pre hlohoveckú fabriku „zlatou érou“. „Vedenie, ktoré prišlo z Prahy, bolo skutočne profesionálne a rozumelo farmácii. Veľa sa vtedy v Hlohovci investovalo do nových technológií, napríklad sa vybudovala nová linka na výrobu omeprazolových peliet, ktorú nemali ani v Prahe. Rovnako špeciálna bola baliaca linka, na ktorej sa balilo pod dusíkom. Takéto linky boli málokde vo svete, chodili sa na ne pozerať aj zo zahraničia,“ spomína Ľubica Herdová, ktorá v Zentive strávila s výnimkou dvoch rokov celú svoju kariéru a dodáva: „Zamestnanci v Hlohovci boli pyšní na to, že pracujú pre Zentivu.“

Šumivá legenda

Šumivý vitamín C sa vyrábal v Hlohovci ešte za čias Slovakofarmy, mali tam naň špeciálnu linku. Svoju podobu Celaskon2, tak ako ho poznáme dodnes, však získal až nástupom Zentivy.

„Hoci sa šumivé tablety vyrábali v Hlohovci ešte pred vznikom Zentivy, za jej existencie sa produkt výrazne zveľadil – začali sa vyrábať rôzne príchute a dostal sa do širšieho povedomia ľudí. Rovnako Indulona sa začala vyrábať aj nechtíková, kamilková a ďalšie,“ dodáva na margo obľúbených produktov Ľubica Herdová.

Legendárny Celaskon nájdete na pultoch lekární aj dnes.

Kvalita a dostupnosť

Od roku 1998 sa Zentiva zameriava na výrobu značkových generických liekov. Ide o lieky, ktoré obsahujú rovnakú účinnú látku ako originálne lieky, ktorým sa skončil patent. Od originálu sa líšia spôsobom výroby a cenou – sú to lacnejšie a teda dostupnejšie alternatívy.

V ostatných rokoch podporuje výskumný a inovatívny tím Zentivy inovácie vo formulácii liekov a prináša aj bioekvivalentné lieky s pridanou hodnotou, tzv. value added medicines. Tie vznikajú napríklad kombináciou viacerých účinných látok do jedného prípravku, čo môže podporiť účinok a znížiť množstvo liekov, ktoré pacient užíva.

Aktuálne spoločnosť pôsobí vo viac ako 30 krajinách a k jej produktom má prístup takmer 100 miliónov ľudí v Európe. Lieky vyrába okrem Prahy aj v rumunskej Bukurešti a indickom Ankleshware, továreň v Hlohovci predala v roku 2012. Naďalej je však významným výrobcom pre Zentivu. Od roku 2018 sa majiteľom Zentivy stal fond Advent International. Aj napriek tomu, že Zentiva neustále expanduje, stále sú pre spoločnosť veľmi dôležité jej korene a začiatky v Československu.

„Je to cítiť aj v spolupráci s lekármi. Sú radi, že môžu podporiť pôvodom „československú“ firmu. Okrem toho vedia, že Zentiva si vždy zakladala na kvalite, prvoradý bol produkt a jeho čo najvyššia farmaceutická kvalita. A samozrejme vyrábame generiká, ktoré sú vďaka nižšej cene dostupnejšie aj väčšiemu počtu ich pacientov,“ uzatvára na margo pilierov Zentivy Sylvia Škubová.

Na slovenský trh dnes Zentiva dodáva približne 17,5 milióna balení liekov ročne. Sú to hlavne lieky, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Najsilnejšími terapeutickými oblasťami je liečba kardiovaskulárnych ochorení, liečba bolesti a centrálneho nervového systému, urológia, gynekológia, alergia či astma. Portfólio liekov každý rok rastie o 15-20 nových produktov, čo prispieva k rozšíreniu prístupu k cenovo dostupnej a modernej liečbe aj pre slovenských pacientov.1 Indulona je registrovaná ochranná známka spoločnosti Sarantis Slovakia, s.r.o.

2 CELASKON® 500 mg červený pomaranč je  liek na vnútorné použitie. Obsahuje kyselinu askorbovú. Pozorne čítajte písomnú informáciu pre používateľa.