Správy zo spoločnosti Zentiva

4. júla 2025    /    Články

Nedostatočná funkcia štepu po alogénnej transplantácii

MUDr. Ladislav Sopko, PhD., MPH, Klinika Hematológie a transfuziológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave a Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského, Bratislava

Poor Graft Function (PGF), alebo nedostatočná funkcia štepu, je závažná komplikácia po alogénnej transplantácii krvotvorných kmeňových buniek (aloTx) (transplantácia krvotvorných buniek od darcu). Charakterizuje ju pretrvávajúca cytopénia (nízky počet krvných buniek) jednej alebo viacerých krvných línií napriek preukázanému plnému chimérizmu a bez dôkazu relapsu základného hematologického ochorenia, reakcie štepu proti hostiteľovi (GvHD) či liekovej toxicity.

PGF predstavuje odlišný stav od „graft rejection“ (odmietnutie štepu), kedy ide o zlyhanie prihojenia a absenciu replikácie darcovských buniek. Pri PGF ide o situáciu, kedy sa štep síce uchytil, ale jeho funkcia je nedostatočná, a tým ohrozuje pacienta neutropéniou (nedostatkom bielych krviniek), trombocytopéniou (nedostatkom krvných doštičiek) a anémiou (nedostatkom červených krviniek).

Definícia a výskyt

PGF sa najčastejšie definuje ako:

  • trvajúca cytopénia (napr. absolútny počet neutrofilov < 0,5 × 10⁹/l, hemoglobín < 80 g/l, počet krvných doštičiek < 20 × 10⁹/l),
  • > +28. deň po aloTx,
  • plný (alebo zmiešaný) chimérizmus (prítomnosť darcovských buniek v krvi pacienta),
  • absencia relapsu, GvHD, infekcie alebo medikamentóznemu útlmu krvotvorby.

Výskyt PGF sa pohybuje okolo 5–20 % v závislosti od definície a typu transplantácie (vyšší u haploTx (transplantácia od len čiastočne zhodného darcu), alebo u T- bunkovej deplécie (odstránenie T-lymfocytov zo štepu)).

Príčiny

Etiológia (príčina vzniku ochorenia) PGF je multifaktoriálna, medzi najčastejšie príčiny patria:

  • infekcie (najmä cytomegalovírus, Epstein-Barrov vírus, parvovírus B19),
  • imunitné faktory – aloreaktivita (reakcia organizmu proti darcovským bunkám), reziduálna host-versus-graft reakcia,
  • GvHD liečba – najmä kortikoidy a ďalšie imunosupresíva,
  • toxicita prípravného režimu (chemoterapia pred transplantáciou) - napr. fludarabin, busulfan, ATG,
  • nízky počet CD34+ buniek v štepe (<2×10⁶/kg),

Rozlíšenie medzi PGF a relapsom (návrat pôvodnej choroby) základného ochorenia (napr. MDS/AML) je zásadné – vyžaduje cytomorfologické (mikroskopické hodnotenie buniek) a cytogenetické (analýza chromozómov) vyšetrenie kostnej drene.

Diagnostika

Diagnostika PGF je diagnóza per exclusionem – najprv je potrebné vylúčiť iné príčiny perzistujúcej cytopénie:

  • CMV, EBV, BK, parvovírus – vylúčenie infekcií,
  • Vyšetrenie kostnej drene – hypoplázia (znížená tvorba buniek) bez známok relapsu, dysplázie či GvHD,
  • Vyšetrenie chimérizmu – posúdenie koľko bielych krviniek je pôvodom od darcu,

Obvykle sa jedná o kombináciu hypocelulárnej kostnej drene, nedostatočného obnovenia krvotvorby a chýbania inej jednoznačnej príčiny.

Liečba

Liečba PGF je komplexná a závisí od príčiny:

  • Podporná liečba: transfúzie červených krviniek a krvných doštičiek, stimulátor tvorby bielych krviniek G-CSF, antibiotická profylaxia.
  • Liečba infekcií: cielená antivirotická alebo antibakteriálna liečba podľa nálezu.
  • Eltrombopag: agonista TPO-receptora, používaný na stimuláciu tvorby krvi (najmä ak je prítomný nízky počet doštičiek a nedostatok všetkých krvných zložiek) – účinok do 6–8 týždňov.
  • Druhá transplantácia (reTx) v prípade ťažkej a na liečbu nereagujúcej PGF, najmä pri nízkom počte CD34+ buniek v prvom štepe.
  • CD34+ boost: infúzia kmeňových buniek od pôvodného darcu – menej toxická ako reTx.
  • Mezenchymálne kmeňové bunky (MSC, špecializované bunky podporujúce obnovu kostnej drene): experimentálne alebo v klinických štúdiách.

Výber terapie závisí od klinického stavu, dostupnosti darcu a celkovej prognózy pacienta.

Prognóza

PGF je spojené s významne vyššou morbiditou a mortalitou, najmä pre infekčné komplikácie a potrebu častej podpory transfúziami. Včasná diagnostika a cielená intervencia však môžu výrazne zlepšiť výsledky. Pacienti s úspešným CD34+ boostom alebo odpoveďou na eltrombopag majú dobré šance na stabilizáciu krvotvorby bez potreby reTx.

Záver

Poor Graft Function je závažná, ale často prehliadaná komplikácia po alogénnej transplantácii. Jej včasné rozpoznanie a systematické vylúčenie reverzibilných príčin je kľúčom k úspešnému manažmentu. Multidisciplinárny prístup, podpora kostnej drene a využitie moderných liečebných možností (napr. eltrombopag či CD34+ boost) ponúkajú pacientom šancu na obnovenie tvorby krvi a zlepšenie prežívania.

Dátum prípravy: jún 2025
Kód: 000766128/2025/06